2 Mayıs ALES Sınavı Soru Ve Cevapları Açıklandı!

ALES 2021 sınav soruları ve cevap anahtarı ile ilgili son dakika duyurusu geldi. 150 dakika süre içerisinde gerçekleştirilen ALES sınavı saat 12:45'te sona erdi ve sınavın sona ermesi ile birlikte sınava katılım sağlayan adaylar ALES soruları ve cevapları için ÖSYM'den gelecek resmi açıklamayı beklemeye başladı. Milyonlarca aday ALES soruları yayınlandı mı diye detay bekliyor.

Milyonlarca adayın katılım sağlamış olduğu ALES sınavı bu yıl 2 Mayıs 2021 Pazar günü gerçekleşti. MEB’in yüz yüze sınavlarına gelen erteleme kararı nedeni ile ÖSYM sınavlarında nasıl bir uygulama olacağı pek çok kişi tarafından merak edilirken ÖSYM’den gelen resmi açıklama ile birlikte ALES sınavının hiçbir aksaklık olmadan kendi gün ve saatinde yapılacağı netlik kazanmıştı. ALES sınavına katılım sağlayan adayların sınav işleyişine ilişkin bilmesi gereken bazı önemli detaylar...

ALES Sınav Süresi Ne Kadar?

2021 yılı ALES sınavı 2 Mayıs 2021 Pazar günü saat 10:15’te başladı. Sınav giriş saatinde sınav binasında bulunmayan adaylar sınava alınmadı ve toplamda 150 dakika süren sınav saat 12:45’te sona erdi.

ALES Sınavı Soru Ve Cevapları Açıklandı!

Genel olarak ÖSYM sınavından sonra sınav soruları ve cevapları sınav gününün akşamında ya da ertesi gün internet sitesi üzerinden yayınlanıyor. 2 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleşen ALES sınavının soruları ve cevap anahtarı ile ilgili ÖSYM'den beklenen duyuru gerçekleşti.

2 Mayıs 2021 tarihinde uygulanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının (2021-ALES/1) Temel Soru Kitapçığı ile Cevap Anahtarının %10’u aşağıdaki bağlantıda sınava katılım sağlayan adaylara sunulmuştur.

ALES sınavına başvuruda bulunan adaylar, Temel Soru Kitapçığı diziliminde yer almakta olan sınav sorularının tamamına 03 Mayıs 2021 tarihinde saat 12.00'den itibaren ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr resmi internet sitesi üzerinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile 10 gün süreyle erişim sağlayabilecektir.

Sorular, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında eser niteliğinde olup, telif hakları tamamen ÖSYM'ye aittir. ÖSYM'nin yazılı izni olmadan hiçbir şekilde çoğaltılamaz, dağıtılamaz ve yayınlanamaz.

ÖSYM diğer uygulanan tüm sınavlarda olduğu gibi AİS sayfası üzerinden sınavda çıkan soruların tümünü sınava katılım sağlayan adayların erişimine açık olarak yayınlayacak. Soruların %10'luk kısmı ise sınava katılım sağlamayanlar dahil olmak üzere herkese açık olarak yayınlanacak.

ALES 2 Sınav Başvuru Tarihleri Belli Oldu Mu?

ALES/1 sınavına katılım sağlayamayan ve ikinci ALES sınavını büyük bir heyecan ile bekleyen adaylar için ALES 2 başvuruları 3 Ağustos 2021 tarihinde başlayacak. ÖSYM sınavları, sınav soruları ve cevapları, sınav tarihleri ve sınav sonuçları ile ilgili tüm detaylara ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden kolay bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

Ön Kayıt Başvuru Formu Avantajlı online ön kayıt için formu doldurun,sizi arayalım.