2020 DGS Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

4 yıldan oluşan üniversite programlarına geçmek isteyen adaylar için DGS başvuru tarihleri sıklık ile sorgulanıyor. Küresel çapta sağlık konusunda sorun yaratan salgın sebebi ile ülkemizde de yapılan düzenlemeler ile bazı değişiklikler gerçekleştirildi. Yapılan değişikliklere sınav başvuru tarihleri de dahil oldu. DGS 2020 başvuru tarihi de bu düzenlemeler ile yeni bir tarih altında belirlendi.

Yükseköğretim programlarına geçmek isteyen öğrenci adaylar DGS sınavı hakkında yoğun bir araştırma içine girdi. Korona virüsü nedeni ile herkes hazırlanmak olduğu sınavın tarihini bilmek istedi. OSYM tarafından yapılan yeni açıklamalara göre DGS başvuru tarihleri belirlendi.

2020 DGS Başvuru Tarihi Belli Oldu

Salgının ülke çapında yayılmasını engellemek için başvuru ve sınav tarihlerinde değişikliğe gidildi. Son yapılan açıklamalara göre OSYM, 2020 sınav takvimini güncelleyerek hem tarihleri netliğe kavuşturdu hem de tedbirli bir şekilde herkesi aydınlığa ulaştırdı.

OSYM tarafından yapılan açıklamaya göre DGS 2020 başvuru tarihi 9 Haziran 2020 ile 17 Haziran 2020 arasında gerçekleştirilecek diye belirlendi. Ortalama 300 bin kişinin aday olduğu Dikey Geçiş Sınavı salgın nedeni ile ileri bir tarihe alınmıştır. Güncellenen takvim ile de DGS 2020 sınav tarihi 9 Ağustos 2020 olarak belirlendi. Sınava hazırlanmakta olan ve yükseköğretim programına geçmek isteyen aday öğrenciler bu sayede sınav tarihleri konusunda netliğe ulaştı.

2020 DGS Sınavına Kimler Başvurabilir?

Yükseköğretim programların dikey geçiş sınavı ile başvurmak isteyen öğrencilerin meslek yüksekokullarında ya da açık öğretim ön lisans programlarından birinden mezun olması gerekmektedir. Ayrıca son sınıfta olan ve staj işlemlerini yerine getirmiş olan adaylar tarihi netliğe kavuşan Dikey Geçiş Sınavına başvuru yapma hakkı kazanmaktadır.

Aday kişilerin merak ettiği bir başka konu ise DGS başvuru ücreti ne kadar sorusu olmuştur. Yapılan açıklamaya göre OSYM tarafından yayınlanması planlanmış olan başvuru kılavuzunun içeriğinde DGS başvuru ücreti de belirtilecek. Geçtiğimiz yıllara göre olan sınav ücreti ise 120 TL olarak belirlenmişti. Ayrıca geç başvuru yapan adaylar da 180 TL sınav ücreti ödemekteydi.

Ön Kayıt Başvuru Formu Avantajlı online ön kayıt için formu doldurun,sizi arayalım.