2020 DGS Puan Hesaplama

Herhangi bir üniversitenin ön lisans bölümlerinden mezun olmaya yakın ya da mezun olmuş öğrencilerin katılacağı çoktan seçmeli sınav DGS olarak gerçekleştirilmektedir. Yükseköğretim lisans programlarına dikey geçiş yapmak isteyen kişiler bu sınava başvuru yaparak girerler. Belirtilen kriterleri karşılayıp sınava giren adayların merak ettiği bir konu ise dgs puan hesaplama 2020 olmaktadır. Her aday merak içinde sınav sonucu açıklanmadan kaç puan elde ettiğini merak etmektedir. Peki puan ve ÖBP hesaplama nasıl yapılmaktadır?

ÖSYM’nin verdiği bilgilere göre ham puan kuralı en az 0.5 olmak zorunda ve bu şartı yerine getirmeyen adayların sınav sonuçlarının hesaplanmayacağını belirtti. Sınav sonucu puan hesaplamasında Ön Lisans Başvuru Puanı da önem arz edecek ve sınav puanına eklenecek.

DGS Puanı Nasıl Hesaplanmakta?

Aday kişilerin sayısal ve sözel testlerden almış olduğu standart puan ve ÖBP puanı hesaplanarak dgs 2020 puan hesaplama yapılacaktır. Verilen kat sayı puanlarına göre her aday olan kişinin aldığı puanlar kat sayı ile çarpılıp toplanacak. Bunun sonucu ulaşılan puan ise DGS puanı oluşturacak. Her iki testten en az 0.5 ham puan alan kişilerin testi hesaplanırken alamayanların hesaplanmayacaktır.

Sayısal ve sözel kısımda ulaşılan doğru ve yanlış cevaplar ayrı olarak toplanacak, doğru sayısından yanlış sayısının dörtte biri çıkartılıp ham puanlara ulaşılacaktır. 2020 dgs puan hesaplama yapmak için aday kişilerin sayısal ve sözel bölümlerinden almış oldukların ham puanların ortalaması ve standart sapması ayrı bir şekilde hesaplanıp ortalaması 50, standart sapması ise 10 olan standart puan sistemine dönüştürülecektir. Bu sayede adaylar için her iki bölümün de standart puanı hesaplanmış olacaktır.

DGS Hesaplama Katsayıları

Sınav sonucu her adayın puanları katsayılar ile çarpılıp toplanacak ve bulunmuş olan toplam ise aday kişinin DGS puanını oluşturacaktır. Puan hesaplama dgs sisteminde katsayılarda Sayısal DGS Puanında standart sayısal puan 3 sözel standart puan ise 0.6 olacaktır. Sözel kısımda standart sayısal puan 0.6 sözel standart puan 3 olacaktır. Son olarak da eşit ağırlık kısmında sayısal standart puan 1.8 sözel standart puan da 1.8 olacaktır. Ön lisans akademik not ortalamasında ise çarpılan katsayı 0.8 olacak.

Not ortalamalarında en yüksek not 100, en düşük not ise 50 olarak değerlendirilecektir. Başarı notu 100 olan aday 80 puan DGS puanına ek olarak kazanacaktır. Bu hesaplamaların dışında dgs puan hesaplama robotu ile yapılabilen hesaplamalar da olacaktır. Her aday hesaplama robotuna her iki bölüm için de doğru ve yanlış sayısını yazacak, son olarak da Ön Lisans Başarı Puanını girerek sınav sonucunda sahip olduğu puana ulaşabilecektir. Aldığı sonuç ile ÖSYM tarafından açıklanan puana eşdeğer bir puanı görmüş olacak ve böylece sıralamasını tahmin edebilecektir.

 

Ön Kayıt Başvuru Formu Avantajlı online ön kayıt için formu doldurun,sizi arayalım.