2020 DGS Taban Puanları Belirlendi Mi? Tercih Kılavuzu 2020 Ne Zaman Yayınlanacak?

Eğitimini ön lisanstan, lisansa yükselterek tamamlamak isteyen öğrencilerin katıldığı DGS her yıl düzenli olarak uygulanıyor. Bu yıl da gerçekleşen DGS'nin ardından tercih süreci için bu sınava giren öğrenciler arasında büyük merak başladı. DGS puanı ile üniversite tercih ederek lisans eğitimine geçiş yapacak olan öğrenciler, DGS tercihlerinin ne zaman başlayacağını öğrenmek istiyor. Peki DGS tercih ne zaman yapılacak, DGS tercih kılavuzu 2020 ne zaman yayınlanacak?

DGS Tercih Kılavuzu Ne Zaman Yayınlanacak?

DGS tercih kılavuzu henüz yayınlanmadı. ÖSYM tarafından, DGS tercih kılavuzunu ile ilgili duyuru yapıldığında makalemizin içeriğinde bu konuya yer vereceğiz.

DGS 2020 Yerleştirme Nasıl Olacak?

Adayların 2020 DGS’de açıklanmış puanları, yaptıkları tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve başvuru koşulları göz önünde tutularak bilgisayar ile yerleştirme işlemi, yapılacaktır.

Programlara yerleştirme işleminde en önemli rolü adayların aldığı puan oynamaktadır. Örneğin bir programa, adaylardan birisi birinci tercihinde, diğeri üçüncü tercihinde yer vermiş olsun. İkinci adayın puanı, birinci adaydan yüksekse ve ikinci aday ilk iki tercihine puanı yetmemesi yüzünden yerleştirilmemiş ise, bu programa puanı daha yüksek olması sebebiyle ikinci aday yerleşecektir. Aynı programı tercih eden adaylar arasında, 2020 DGS puanlarında eşitlik olması halinde, daha büyük ağırlıkla katılan 2020 DGS standart puanı yüksek olana , eşitliğin buna rağmen devam etmesi halinde, ilgili ÖBP’si yüksek olana öncelik verilecektir.

Eşitliğin tüm değerlendirme kriterlerine rağmen  yine de devam etmesi durumunda; söz konusu programı daha üst tercihinde gösteren önceliklidir. Eşitlik hiçbir şekilde bozulmuyorsa; yaşı küçük olana öncelik verilecektir.

 

Ön Kayıt Başvuru Formu Avantajlı online ön kayıt için formu doldurun,sizi arayalım.