2021 DGS Başvuru Ve Sınav Takvimi

Meslek yüksek okulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin 4 yıllık lisans programına geçişi için büyük bir heyecanla beklemekte olduğu 2021 DGS başvuru ve sınav takvimi ÖSYM tarafından açıklandı. Her yıl düzenlenen DGS sınavı eğitimini 2 yıldan 4 yıla çıkartmak isteyen öğrencilere sınavda başarılı bir ortalama almaları sonucu bu hakkı sağlamaktadır. Açıklanan DGS sınav takvimine göre başvuru tarihlerinin 21 Mayıs 2021 ile 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında gerçekleşeceği, geç başvuru işlemlerinin ise 8 Haziran 2021 tarihinde gerçekleşeceği duyuruldu. DSG sınav tarihi ise 11 Temmuz 2021 olarak belirlendi. ÖSYM’nin yapmış olduğu açıklamaya göre 2021 DGS sınav sonuçlarının 12 Ağustos 2021 tarihinde adaylara açıklanması bekleniyor.

DGS Sınavına Katılım Şartı

DGS sınavı meslek yüksekokulu mezunu olan kişilerin 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapabilmesi için ÖSYM tarafından uygulanmakta olan bir sınavdır. Hem sözel hem de sayısal soruları kapsamakta olan DGS sınavına katılım sağlayabilmek ve başvuru yapabilmek için en önemli kural ise ön lisans diploma zorunluluğudur. Ön lisans diploması olmayan kişiler sınava katılım sağlayamamakta ve sınava başvuru işlemi gerçekleştirememektedir. DGS sınavı için herhangi bir katılım sınırlaması bulunmamakta, ön lisans diplomasına sahip olan kişiler istediği kadar sınava katılım sağlayabilmektedir.

DGS Sınav Soruları

DGS sınavı 60 adet sayısal, 60 adet sözel sorular olmak üzere toplamda 120 adet sorudan oluşmaktadır. Sayısal ve sözel bölümlerin içerisinde mantık sorularına da yer verilmektedir. DGS sınavlarında sorulan sorular öğrencilerin ön lisans programlarında öğrenmiş oldukları dersler ile alakalı değil, sınava farklı alan ve farklı bölümlerden katılım sağlamakta olan yükseköğretim kurumu mezunlarının eğitim seviyesine göre düzenlenmektedir. DGS sınav süresi 120 adet soru için toplamda 140 dakika olarak belirlenmiştir. DGS sınavına hazırlıkta DGS kurslarına katılım sağlayabilir, bol bol soru çözerek sınava daha çok odaklanıp, daha fazla başarı elde edebilirsiniz. DGS sınavından başarılı bir ortalama alabilmek için hem sayısal hem de sözel derslere iyi bir şekilde çalışmak zorunludur.

Ön Kayıt Başvuru Formu Avantajlı online ön kayıt için formu doldurun,sizi arayalım.