2021 DGS Ne Zaman?

2020 yılı DGS sınavında ön lisans mezunu adaylar öğrenimlerini 4 yıla tamamlamak için sınavda ter döktüler. 150 dakika süren Sınav sonrasında, sınavı kötü geçen adaylar sınavın bitmesinin ardından 2021 DGS ne zaman? Seneye yapılacak DGS tarihi belli mi? Sorularına cevap aramaya başladılar. Bu yıl, sınavı iyi geçmeyen adaylar daha iyi sonuç almak için 2021 DGS'ye hazırlanacaklar. İşte ayrıntılar...

2021 Dgs Ne Zaman Yapılacak?

2021 DGS için tarih henüz belli olmadı. ÖSYM sınav takvimi 2021 senesinde belirleniyor. Bu sene koronavirüs sebebiyle sınav ertelendiği için Ağustos ayında yapıldı. ÖSYM tarafından her sene Haziran ayı sonunda yapılan 2021 DGS sınavı tahmini olarak 27 Haziran 2021 Pazar günü yapılacak.

Dgs Nedir?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS), 2000 senesinden bu yana yapılıyor. Bu sınav  meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına geçiş yapmak isteyen adaylar için ÖSYM tarafından her sene Temmuz veya Ağustos ayında yapılıyor.  

Dgs'ye Kimler Başvuru Yapabilir?

DGS'ye Lisans programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylar için bazı şartlar aranmaktadır. Meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma koşulu aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki bütün mezuniyet koşullarını yerine getirmiş olan adaylar da müracaatta bulunabilmektedirler.

2020 Dgs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

DGS sonuçları, ÖSYM tarafından 9 Eylül'de açıklanacak. Adaylar sınav neticelerini, T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin "https://sonuc.Osym.Gov.Tr" internet adresinden ya da mobil uygulamalarından öğrenebilecek. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. 2020-DGS'nin sonuçları, yalnızca 2020-2021 eğitim-öğretim yılı için yapılacak yerleştirmede geçerli olacak.

 

Ön Kayıt Başvuru Formu Avantajlı online ön kayıt için formu doldurun,sizi arayalım.