ALES 2 Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Devlet ya da özel üniversitelerde akademik personel olmayı hedefleyen kişiler ALES/2 sınavı için oldukça heyecanlı bir durumda. Ülkemizde sıklaşan salgın sonucu yapılan yenilikler ve değişiklikler ile birçok sınav tarihi de etkilendi. ALES/2 başvuru yapmak isteyen adaylar sınav tarihlerinin ileri alınması ile oldukça merak içinde kaldı. Herkes ALES/2 başvuru tarihleri ve sınava giriş tarihi ne zaman diye heyecanlı bir şekilde bekler oldu.

Akademik personel olmayı hedefleyen aday kişiler yüksek lisans eğitimi almak için belirleyici olan puana ALES/2 sınavı ile ulaşacaklar. Bu yüzden herkes başvuru tarihleri yoğun bir çalışma ile araştırır oldu. Peki OSYM tarafından yapılan güncelleme ile ALES 2 başvuru tarihi ne zaman olarak belirlendi?

ALES/2 Başvuru Tarihi Belirlendi

OSYM tarafından yapılan duyurular sonucu 2020 sınav takvimi güncel olarak açıklandı. Bu sayede ALES sınavı için başvuru ve sınav tarihi de netliğe ulaştı. Akademik personel olmayı hedefleyen adayların yüksek lisans okuyabilmek için girmek zorunda olduğu sınav 3 farklı tarih altında gerçekleşecek. ALES/2 başvuru tarihi bu duruma göre farklılık gösteriyor.

Salgın sonucu kısıtlamaların ve düzenlemelerin sonucu yapılan yeniliklere göre ileri alınan sınav tarihi OSYM tarafından şu şekilde belirtildi:

  • ALES/1 sınavı 16 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleştirilecek. OSYM başvuru tarihi olarak ise 13 Mart 2020 ile 23 Mart 2020 aralığını uygun gördü. Ayrıca geç başvuru tarihi olarak da 14 Temmuz 2020’yi belirledi. Sınava giren adaylar sınavdaki başarı sonuçlarını ise 16 Eylül 2020 tarihinde öğrenecek.
  • ALES/2 sınav tarihi 6 Aralık 2020 olarak belirlendi. OSYM tarafından yapılan duyurulara göre 01 Ekim 2020 ile 12 Ekim 2020 aralığı başvuru tarihleri olarak netlik kazandır. 04 Kasım 2020 de geç başvuru tarihi olarak belirtildi. Ayrıca sınav ALES/2 sınav sonuçları da 7 Ocak 2021 tarihinde açıklanacak diye açıklama yapıldı.

OSYM 2020 sınav takvimine göre ileri tarihi alınan sınavları yukarıda belirtildiği gibi açıkladı. ALES sınav ve başvuru tarihleri açıklansa bile henüz ALES/3 sınavı hakkında bir duyuru yapılmadı.

Ön Kayıt Başvuru Formu Avantajlı online ön kayıt için formu doldurun,sizi arayalım.