ALES Başvuruları Başladı Mı? ALES Başvuruları Nereden Yapılacak? Başvuru Ücretleri Ne Kadar?

Birçok sınavlara girdikten sonra Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi (ALES) Giriş Sınavına girmek isteyen ALES adayları herhangi bir lisans programından mezun olmuş olmalılar. Yurt dışında lisans programını bitirenler ise Türkiye’de lisans eğitimini tamamlayanlar ile denklik belgelerine sahip olmaları gereklidir. Bu şartları taşıyan adaylar ALES sınavına müracaat yapabilmektedir.

Tüm statüyü taşıyan adaylar ALES başvuruları başladı mı? ve ya ALES başvuruları nereden yapılacak gibi soruları sorgulayıp internet üzerinden arama yapmaktadır. Ayrıca diğer merak edilen soru ise ALES başvuru ücretleri ne kadar? ve ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak gibi merak edilen önemli bilgilerdir. Tüm bu merak edilen soruların cevabı aşağıda yer almaktadır.

ALES Başvuru Tarihleri 2022

ÖSYM’nin belirlediği sınav takvimine göre, ilk 2022-ALES/1 sınavı 17 Nisan’da yapılmıştı. Bu tarihteki sınava giremeyenler için 2022-ALES/2 sınavı başvuruları 24 Haziran tarihinde alınmaya başlanacak ve 04 Temmuz 2022 sona erecek. 2022 ALES sınavı ise 21 Ağustos Pazar günü uygulanacak.

ALES/2 sınavına giremeyenlerde 30 Eylül 2022 tarihinde başlayacak olan ve 10 Ekim 2022 tarihinde sona eren ALES/3 sınavına müracaat yapabilirler. ALES/3 sınav tarihi ise 20 Kasım 2022 olacaktır.

ALES sınavlarına başvuru kılavuzları da 24 Haziran 2022 tarihi itibaren yayınlanarak kullanıma açıldı. Sınavlar sözel ve sayısal testlerden yapılmaktadır. Sınav 10.15 de başlayıp 12.45 de bitmektedir. Yani sınav süresi 150 dakika (2,5 saat)’dir.

ALES/2 sınavına girenler sınav sonuçlarını 9 Eylül 2022 tarihini itibaren öğrenebilecekler. ALES/3 sınavına girenler ise sınav sonuçlarını 9 Aralık tarihinden itibaren öğreneceklerdir.

2022 ALES Başvuruları Nereden Yapılacak?

Sınava girecek adaylar ALES başvurularını 3 yoldan yapabilirler. Bunlar;

  • ÖSYM Başvuru Merkezleri elektronik kayıt üzerinden,
  • ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresine girerek,
  • ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından

Adaylar, tercih ettikleri sisteme başvurunu yatıktan sonra ALES sınav ücretini, kayıt ekranında belirtilen süre içerisinde yatırmalılar. Ödemesi yapılan başvurudan sonra kayıt işlemi de tamamlanmış olacaktır.

2022 ALES Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Geçen sene ALES sınav ücreti 145 tl olarak belirlenip 3 sınav dönemi boyunca aynı bedel yatırılmıştır.  2022 ALES/1 sınav bedeli 185 TL olarak belirlenip bu tutar ödendiği için tüm ALES sınav ücretleri de 185 tl olacaktır.

Adaylar sınav ücretlerini kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan herhangi birine yatırabilirler. Diğer bir yöntemde ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan e-İŞLEMLER’de ki “ÖDEMELER” sekmesinde bulunan kredi kartı/banka kartı kısmından başvuru süresi içinde yatırabilirler.

Bankaya gitmeyi tercih eden adaylar banka görevlisine yapacakları başvuruda T.C. Kimlik Numarasını ve hangi sınav ücretini yatıracağını bildirmeleri ve bu bilgilerin bankadan aldıkları dekont üzerinde yer almaları gerekmektedir. Bu sebeple ödeme yapıldıktan sonra dekontun üzerinde adayın adı ve soyadı, T.C. Kimlik Numarası ile gireceği sınavın adının olup olmadığı kontrol edilmelidir.  Alınan dekont da saklanmalıdır.

 

Ön Kayıt Başvuru Formu Avantajlı online ön kayıt için formu doldurun,sizi arayalım.