Ales Puanı Kaç Yıl Geçerli, ALES kaç yıl geçerli

Ales Puanı Kaç Yıl Geçerli

 

ÖSYM düzenlediği pek çok sınav ile sınava giren adayların limitlerini zorlamaktadır. ÖSYM' nin düzenlediği sınavlardan birisi de ALES'tir. Peki, ALES ne sınavıdır?

ALES NEDİR?

ALES açılımı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavıdır. Ülkemizde bu sınava giren adayların ve genel halk tarafından en çok bilinen yönü öğretmenlik de atama sınavı olmasıdır. Evet ALES amaçlarından bir tanesi de budur. Ancak ALES için sadece öğretmen atama sınavı demek eksik olacaktır. Tüm adayların amaçlarından bir tanesi devlet kadrosunda çalışacak memur olabilmektir.

Yükseköğretim Kurumları 78 sayılı Öğretim Elemanları Kadroları Kanun Hükmünde yer alan Kararname doğrultusunda ve 5538 sayılı Ek Madde gereğince; yükseköğretim kurumlarında uzman, öğretim görevlisi, eğitim öğretim planlamacısı, okutman, araştırma görevlisi ve çevirici  kadrolarına yapılacak atamalar başta olmak üzere ülkemizdeki lisansüstü eğitim programlarına girişte ve son olarak yurt dışına lisansüstü eğitim için ALES' ten alınan puan kullanılabilmektedir.

ALES PUANI KAÇ YIL GEÇERLİ OLACAK?
         
ALES' e giren tüm adayların merak ettiği konulardan bir tanesi de ALES puanı kaç yıl geçerli olacak sorusudur. Adaylar birçok hazırlık yaparak girdikleri bu sınavda aldıkları sonuçları ne kadar süre kullanabileceklerini elbette merak ediyorlar. ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuzda edinilen bilgiye doğrultusunda ALES kaç yıl geçerli olacak? Sorusu yanıt buluyor. Sınavı sonuçları açıklandığı günden itibaren 5 yıl süre ile geçerli olacak. Yani adaylar ALES sınavından aldıkları puan ile 5 yıl boyunca tercih yapabilecekler.

Ön Kayıt Başvuru Formu Avantajlı online ön kayıt için formu doldurun,sizi arayalım.