ALES Sınav Konuları

ALES sınavları sayısal ve sözel sorulardan oluşmaktadır. Toplamda 100 adet sorudan oluşmakta olan ALES sınavında sınava hazırlık aşamasında pek çok aday kurslara katılım sağlamakta ve geçmiş yıllarda çıkan sorular üzerinde yoğunlaşarak ALES sınav konularına hazırlanmayı hedeflemektedir. 2021 yılında yapılacak olan ALES sınavının konuları da belli oldu. 2021 ALES sınav konularının geçmiş yıllarda gerçekleşen sınav konularından toplanarak derlenen sorulardan oluşacağı bildirildi. Sayısal ve sözel test gruplarından oluşacak olan 2021 yılı ALES sınavı 50 adet Türkçe ve 50 adet matematik sorusundan oluşacaktır. 2021 yılı ALES sınav konularına biraz göz atalım.

ALES Matematik Konuları

Temel kavramlar, çözümleme, bölme ve bölünebilme, asal çarpanlar, rasyonel sayılar, sıralama, basit eşitsizlikler, mutlak değer, üslü sayılar, köklü sayılar, denklemler, çarpanlara ayırma, özdeşlikler, yaş problemleri, sayı ve kesir problemleri, oran ve orantı, işçi ve havuz problemleri, hareket problemleri, yüzde problemleri, kar ve zarar hesaplama problemleri, faiz problemleri, kümeler, karışım problemleri, işlem ve  sayısal mantık ALES sınavında çıkacak olan matematik konuları arasında yer almakta ve sınava hazırlık yapan adayların özellikle bu konular üzerinde çalışma sağlaması gerekmektedir.  Bunun yanı sıra ise geometri konuları da ALES sınavına hazırlıkta mutlaka çalışılması gereken konular arasında yer almaktadır. Doğru açılar, üçgende açılar, üçgende uzunluk ve alan, üçgende açıortay, üçgende kenarortay, üçgende benzerlik, dörtgenler, çemberler, daire, analitik geometri ve katı cisimler ALES sınavına hazırlıkta geometri sınav konuları arasında yer almakta ve sınava hazırlıkta büyük bir önemi bulunmaktadır.

ALES Türkçe Konuları

Sözcükte anlam, cümlede anlam, anlatım biçimleri, sözel mantık, anlatım bozuklukları ve paragraf ALES sınavında çıkacak olan Türkçe konuları arasında yer almakta ve sınava hazırlık yapan adayların özellikle bu konular üzerinde çalışma sağlaması gerekmektedir.  2021 yılı ALES sınavına hazırlıkta geçmiş dönem sınav konuları üzerinden çalışma sağlayabilir, geçmişte çıkan sorular üzerinde yoğunlaşarak testler çözebilir ve ALES kurslarından destek alarak sınava daha bilinçli ve daha sağlam bir şekilde hazırlanarak sınavda çıkacak olan konulara daha hakim bir pozisyonda olabilirsiniz.

 

Ön Kayıt Başvuru Formu Avantajlı online ön kayıt için formu doldurun,sizi arayalım.