ALES Sınavı Ne Zaman? 2020 ALES Sınavı OSYM

Küresel çapta canlılığını sürdürmekten olan corona virüsü ülkemizde de görülmeye başlandı. Salgın sonucu ÖSYM tarafından birçok sınav ertelendi. Tarihi ertelenen sınavlardan biri de Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı oldu. Geçtiğimiz günlerde ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre ileri bir tarihe ertelenen sınava ALES/1 de dahil oldu. ALES sınavına hazırlanmakta olan adaylar sınav tarihi ne zaman sorusuna yanıt aramaya başladı. Yeni güncellemelere göre ALES sınav tarihi ne zaman ve OSYM hangi kararları aldı?

ALES Sınav Tarihi

Salgının küresel çapta herkesi etkilemesi sonucu ülkemizde de birçok kısıtlamalar ve değişimler gerçekleşti. Sınavlara hazırlanan adaylar da bu değişime dahil oldu. OSYM tarafından yapılan duyurulara göre ALES sınavı ileri bir tarihi ertelendi ve aynı zamanda başvuru tarihlerinde de değişiklik görüldü.

OSYM sınav takvimine göre ALES sınavı güncel bir tarihe alınıp netleştirildi. Takvime göre 2020 ALES/1 sınavı için başvuru tarihleri 13 Mart 2020 ile 23 Mart 2020 aralığında oldu. Sınav için çalışıp hazırlanan adaylar belirtilen tarih aralığında başvuru yapabilecekler. Ayrıca geç başvuru tarihi de 14 Temmuz 2020 olarak belirlendi. Bu duruma göre de başvuruyu kaçıranlar için geç başvuru tarihi belirlenip fırsat sunuldu.

OSYM takviminin verdiği başvuru bilgileri doğrultusunda sınavın tarihi de güncellenip kesin olarak belirlendi. Aksi bir durum oluşmaz ise yapılan duyuruya göre 2020 ALES/1 sınavı 16 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleştirilecek.

2020 ALES sınavı OSYM tarafından netliğe kavuşturuldu. ALES-2 2020 sınavına hazırlanmakta olan adaylar için de müjdeli haber geldi. Yeni takvime göre ALES/2 sınavı için başvuru tarihleri 01 Ekim 2020 ile 12 Ekim 2020 aralığında belirlendi. Ayrıca OSYM geç başvuru tarihini de 04 Kasım 2020 olarak belirledi. Sınav için günlerce çalışmakta olan adaylar tarih konusunda rahatlığa kavuştu.

2020 ALES İleri Tarih

ALES/2 sınavı için güncellenen başvuru tarihleri netlik kazandı. Ayrıca OSYM sınav tarihini de 6 Aralık 2020 olarak belirledi. Sınav için hazırlanmakta olan adaylar başvuru tarihleri ile sınav tarihlerinin belirlenmesinden sonra açıklığa kavuştu.

Ön Kayıt Başvuru Formu Avantajlı online ön kayıt için formu doldurun,sizi arayalım.