DGS başvuruları ne zaman, Dikey Geçiş Sınavı ne zaman?

Dgs Sınavı Ve Başvuruları Ne Zaman?

 

Ülkemizde yaşanan Covid19 salgınından dolayı sınav takvimi üzerinde yeni düzenlemeler yapıldı. Yapılan bu düzenlemeler doğrultusunda yeni sınav takvimi yayınlandı. Sınava girecek adayların merakla bekleyişleri sona erdi. 2020 ÖSYM takvimine göre DGS başvuruları ne zaman sorusunun cevabı 9 Haziran'da başlayacak. 9 Haziran ile 17 Haziran arası sınav başvuruları alınacak. Geç Başvuru tarihi ise 3 Temmuz 2020 olarak belirlendi.

DGS Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

DGS ne zaman sorusunun cevabı da başvuru tarihi kadar merakla beklenmektedir. DGS sınavı başvurunun ardından 9 Ağustos'ta yapılacaktır. DGS sınav sonuçları ise 9 Eylül 2020 tarihinde açıklanacaktır. Adaylar sınava giriş belgelerini, TC Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin sitesinden öğrenebilir. Sınav giriş belgeleri sınav tarihinden 10 gün kala yayınlanacaktır. Adaylar bu süre içerisinde belgelerini temin edebilirler. 

DGS Sınavı Nedir Kimler DGS Sınavına Girebilir?

DGS sınavı lisans eğitimini tamamlamak isteyen, önlisans mezunu öğrencilerin girmesi gereken sınavdır. DGS sınavının açılımı dikey geçiş sınıfıdır. DGS sınavına giren adayların sayısı her yıl büyük oranda artış göstermektedir. DGS’de sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır. Sınav süresi toplamda 150 dakika olacaktır. Sınav soru sayısı 120 olarak belirlenmiştir. 
 
DGS sınavına girebilmenin bazı koşulları vardır. Bu koşul bir meslek yüksekokulu veya açık öğretim ön lisans programından mezun olmaktır. Önlisans mezunları bu sınavla beraber eğitim düzeyini lisansa tamamlama şansı elde edeceklerdir. 

Ön Kayıt Başvuru Formu Avantajlı online ön kayıt için formu doldurun,sizi arayalım.