Ertelenen ALES Sınavı Ne Zaman? 2020 ALES 1 Hangi Tarihte?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ne zaman olacak sorusu her adayın araştırdığı konuların başında yer alıyor. Korona virüsünün salgın oluşturması ile küresel çapta gelişen birçok değişiklik ülkemize yansıdı ve ALES sınav tarihinde değişikliğe yol açtı. Güncellenen sınav takvimi ile 2020 ALES 1 sınavı da değişikliğe uğradı. Peki güncel sınav takvimine göre ALES ve ALES 1 sınavları ne zaman?

2020 ALES Sınavı Ne Zaman?

Korona virüsünün bir salgın hale gelmesi ile 2020 ÖSYM takvimine göre birçok sınav tarih değişikliğine uğradı. Bu salgın neden ile ertelenen sınavlardan biri de ALES oldu. Değişen sınav takvimi ALES sınavını da etkilediği için gündeme oturdu.

ÖSYM yönetim kurulunun verdiği karara göre Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı 3 Mayıs’ta planlı bir şekilde yapılacaktı. Ancak salgın nedeni ile ileri bir tarihte yapılacağı belirlendi. ALES ve 2020 ALES 1 sınavı yeni karara göre 16 Ağustos 2020 tarihinde düzenlenecek diye bildirildi.

Sınava girecek adayların merak ettiği bir başka konu ise 2020 ALES/1 sınavının başvuru süresinin tarihi belli oldu mu sorusu oldu. Alınan son kararlara göre ALES/1 sınavının geç başvuru sürecinin 1 Temmuz 2020 tarihine başlayacağı ve aynı gün son bulacağı belirtildi. ALES 2020 ne zaman sorusu açıklamalar ile her adayı aydınlattı.

ALES’e Kim Başvuru Yapabilir?

ALES sınavına girmek isteyen adaylar ÖSYM sınav takvimi 2020 doğrultusunda belirlenen yeni tarihler ile sınava gireceği tarihi belirlemiş oldu. Peki ALES 2020 sınavına kimler girebilecek ve başvurabilecek?

ALES, ÖSYM tarafından zorunlu olarak belirlenen bir sınav sistemi. Yükseköğretim kurumlarında okutman, çevirici, uzman, öğretim görevlisi ve eğitim planlamacısı olarak kadrolarda açıktan ve öğretim elemanı dışındaki kadrolardan atanabilmek için zaruri olan bir sınavdır. Lisans programlarından mezun olmuş ya da mezun olmaya yakın bulunan adaylar ALES sınavına başvuru yapabilmektedir.

ALES sınavı ilkbahar ve sonbahar döneminde yapılmak üzere yılda toplam 3 kere gerçekleştirilmektedir. Sınava girmek için uygun olan adaylar tarihe göre başvuru yapabilirler.

Ön Kayıt Başvuru Formu Avantajlı online ön kayıt için formu doldurun,sizi arayalım.