Hakimlik Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Adli Hakim olmak isteyen adaylar için bugün ki yazımızda hakimlik sınavına nasıl hazırlanılır sorusunu inceledik. Hakim olmak için gerekli koşullar. Soru dağılımı ve gerekli kurallar neler bunları inceleyeceğiz.

Kimler Adli Yargı Hakimi Olabilir?

Adli Yargı Hakimliği sınavına katılmak isteyen kişilerde ilk aranan özellik, Hukuk Fakültelerinden mezun olmasıdır. Ne yazık ki farklı bölümlerden mezun olan kişiler adli yargı hakimi olma imkanı sağlanmıyor. Adli yargı Hakimliği sınavına katılmak, başvuruda bulunmak için aranan özellikler ise;

  • Sınavın gerçekleştirileceği yılın ilk aylarından itibaren hesaplanarak 35 yaşında ve avukatlık mesleğinden geçiş yapmak isteyenler içinde 45 yaşını doldurmamış olmaları gerekir.
  • Avukatlık mesleğinden geçiş yapmak isteyen adayların gerekli evrak ve belgeleri başvuru süresince Adalet Bakanlığına göndermesi, sınava girmek için istenen koşulları bire bir karşıladığını belgeleyen evrakların ulaşması gerekir.
  • Hukuk Fakültesi mezunu olup Adli Yargı Hakimliği için başvuruda bulunmak isteyenler, belirtilen tarih arasında Hukuk fakültesine başvuru yapmaları gerekir. Hukuk sınavından geçerli puan almaları gerekir. bu sınavda başarılı olmayan kişiler Adli Yargı Hakimliği sınavına başvuru yapamaz.

Adli Yargı Hakimliği İçin Ne Yapmalı?

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Adli Yargı Hakimliği Sınavı belirtilen mezuniyet belgeleri gerekmektedir. Ya hukuk mezunu ya da avukatlıktan geçiş yapmaları mümkün oluyor.

Yazılı gerçekleştirilen sınavda en az 70 puan alınmalıdır. Fakat sadece bununla sınırlı kalmıyor. 70 puanın üzerinde puan aldıktan sonra Adli Yargı Hakimliği sınavına katılan 3 katı kadar aday içerisinden geçebilmeleri için mülakat gerçekleştiriliyor.

Adli Yargı Hakimliği sınavına Nasıl Hazırlanılır?

2 oturum ile karşılaşacak adaylar bol çıkmış soruları çözmeleri, eğer kursa gitmiyorlarsa evde videolu konu anlatımlarına karılmaları, test çözmeleri gerekir. hedefler doğrultusunda her geçen gün konu eksiklerini tamamlayarak soru çözme hızını geliştirme ve doğru soru oranını artırmaları gerekir.

Ön Kayıt Başvuru Formu Avantajlı online ön kayıt için formu doldurun,sizi arayalım.