İş Güvenliği Uzmanı KPSS

İş güvenliği uzmanı; iş kazaları ve meslek hastalıklarının önüne geçebilmek adına gerekli tüm araştırmaları yaparak iş sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili mevzuatın geliştirilmesinde çalışmalar yürüten kişilerdir. Pek çok kişi iş güvenliği uzmanı olarak görev alabilmek için KPSS sınavlarına giriş yapmaktadır. KPSS sınavından yeterli ortalamayı alan kişiler iş güvenliği uzmanı olmaya hak kazanabilmektedir. İş güvenliği uzmanlarında KPSS atama durumu için belirli bir puan ortalaması vardır ve bu puan ortalaması her yıl değişim göstermektedir. Kamuda iş güvenliği uzmanı olabilmek için KPSS zorunlu tutulmakta ancak KPSS sınavına giriş yapmadan özel sektörde de iş güvenliği uzmanı olarak görev alınabilmektedir.

İş Güvenliği Uzmanı Atamaları

KPSS sınavına giriş sağlayarak milyonlarca insan iş güvenliği uzmanı atamaları için beklemede kalıyor. Günümüzde yasal olarak özellikle de büyük çaplı işletmelerde iş güvenliği uzmanı çalıştırılması zorunlu bir duruma getirilmektedir. KPSS ataması ile iş güvenliği uzmanı olan adayların yanı sıra sertifika alarak da iş güvenliği uzmanı olan pek çok kişi bulunmakta. Genelde işletmeler daha uygun fiyata çalıştırabileceği için sertifikası olan personelleri tercih etmesi atanarak iş bulmaya çalışan kişilerin önünü kesiyor. 

İş Güvenliği Uzmanlarının Sınıflandırılması

İş güvenliği uzmanları 6311 sayılı kanuna göre üç gruba ayrılmaktadır. A sınıfı iş güvenliği uzmanı, B sınıfı iş güvenliği uzmanı ve C sınıfı iş güvenliği uzmanı olmak üzere farklı gruplara ayrılmakta olan iş güvenliği uzmanları çok tehlikeli işyeri, tehlikeli iş yeri ve az tehlikeli iş yeri olmak üzere gruplandırılmakta olan iş yerlerinde görev almaktadır. A sınıfı belgeye sahip olan iş uzmanları tüm iş yerlerinde görev alabilirken B sınıfı ve C sınıfı belgeye sahip olan iş güvenliği uzmanları çok tehlikeli iş yerlerinde görev alamamaktadır. Farklı gruplarda sınıflandırılmakta olan iş güvenliği uzmanlarının hepsi farklı görev ve yetkilere sahip olduğu kanunlarda da detaylı bir şekilde belirtilmiştir. İş yerlerinin tehlike sınıfları Bakanlık tarafından belirlendikten sonra tehlike sınıfından hangisine girdiği Tebliğ eki listede yer almakta ve detaylı olarak belirtilmektedir.

Ön Kayıt Başvuru Formu Avantajlı online ön kayıt için formu doldurun,sizi arayalım.