Kaymakamlık Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Günümüzde pandemi ve yasaklar olduğu için kaymakamlık sınavına hazırlıklar da yavaşladı. Bu nedenle iş başa düştü ve evde kaymakamlık sınavına nasıl hazırlanılır merak konusu oldu. Kaymakamlık sınavına hazırlanırken neler yapmalı? Kaymakamlık sınavına nasıl hazırlanılır? Kaymakam olmak isteyenler için bu yazımızı derleyerek yardımcı olmak istedik. İşte kaymakamlık sınavına hazırlık aşamaları ve sınav hakkında bilgi…

Kaymakamlık Sınavına Kimler Girebilir?

Kaymakamlık sınavına, hukuk, siyasal bilgiler, işletme, ikdisadi ve idari bilimler fakülteleri ve bunlara denk olacak şekilde Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul görmüş, yurt dışında en az 4 yıllık eğitim tamamlamış Fakülte mezunları katılabiliyor.

Sınava girmenin diğer koşulu ise sınavın yapılacağı tarihin Ocak ayından itibaren 35(otuzbeş) yaşını henüz doldurmamış olan kişiler alınıyor.

Sınava girmek için KPSS sınavı girme şartı gözlenmez.

Sınav Nasıl Yapılır?

Sınav çoktan seçmeli olarak gerçekleştirilmektedir. Sınavda kaymakam adaylarına 100 çoktan seçmeli soru sorulur. 2 Eylül 2017 tarihine kadar ise sınavda ucu açık boşluk doldurma soruları da çıkardı. Yeni sisteme göre çoktan seçmeli sorular sorularak aşağıda ki sınav soru dağılımı yapılır.

Kaymakamlık Sınavında Sorulan Derslerin yüzdelik Dilimleri ve Soru Adetleri

Dersin Adı

Yüzdelik Soru Dilimi

SOR SAYISI

Genel Yetenek ve Genel Kültür

% 34

34 Soru

Türkçe

% 14

14 Soru

İnkılap Tarihi

% 4

4 Soru

Türkiyenin Sosyo Ekonomik Yapısı

% 10

10 Soru

Alan Bilgisi

% 66

66 Soru

Türkiyede Demokratikleşme ve İnsan Hakları

% 6

6 Soru

Anayasa Hukuku

% 13

13 Soru

İdare Hukuku

% 18

18 Soru

Türkiyenin  İdari Yapısı

% 14

14 Soru

Türkiyede Mahalli İdareler

% 9

9 Soru

İktisat (Ekonomi) ( Mikro- Makro)

% 12

12 Soru

Genel Toplam

% 100

100  Soru

Soru Sayısı ve Derslerdeki Yüzdelik Dilimlerde % Onluk Değişme Olabilmektedir.

 

Kaymakam Adaylarının Mülakat Süreci

Mülakatlar 2 aşama olarak gerçekleştirilmektedir. İlki yazılı sınav olurken, diğeri ise bilgilerinin ölçüldüğü, fiziki yeteneklerinin, kendini ifade etmesinin ve diğer özelliklerinin ölçüldüğü bir aşamadan geçer. 2 mülakattan alınan puan birleştirilerek belirlenen kurallara göre net puan ortaya çıkarılır.

Kaymakamlık Sınavına Evden Hazırlık

Kaymakamlık sınavına hazırlanmak için evde kaymakamlık sınavından çıkabilecek soru testleri çözebilir, kaymakamlık sınavı için hazırlanan video ve soruları çözebilir, konu anlatımlarını dinleyebilirsiniz. Başarıya varan adım çok çalışmaktan geçer.

Ön Kayıt Başvuru Formu Avantajlı online ön kayıt için formu doldurun,sizi arayalım.