ÖSYM AİS DGS Tercih Başvurusu Ekranı 2020! DGS Tercih İşlemleri Nasıl Yapılır?

Büyük bir merakla beklenilen 2020 DGS tercihleri başladı. ÖSYM tarafından DGS tercih kılavuzu paylaşılırken adayların yanıtını aradığı pek çok soru da netlik kazandı. Bu aşamaya gelindiğinde, 2020 DGS tercihlerinin nasıl ve nereden hangi tarihler arasında yapılacağına dair soruların cevapları sorusunun yanıtları araştırılmaya başlandı. Peki, DGS terciih işlemleri nasıl yapılır? DGS tercih kılavuzu nereden görüntülenir? Tüm bu soruların cevaplarını makalemizden öğrenerek ÖSYM AİS ekranı ile 2020 DGS tercihleri hakkında merak edilenler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

2020 DGS Tercihleri Nasıl Ve Nereden Yapılacak? Tercihler, Ne Zaman Sona Erecek?

2020 DGS tercih işlemleri, 25 Eylül 2020 ile 02 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. DGS tercihlerinin sona ereceği tarih ve saat  02 Ekim 2020 tarihi saat 23:59'dur. Adaylar, tercihlerini kişisel olarak ÖSYM'nin https://ais.Osym.Gov.Tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifrelerini kullanarak elektronik ortam üzerinden online olarak yapacaklardır.

DGS Tercih Kılavuzu Yayınlandı

DGS tercih kılavuzu ile birlikte adayların merak ettiği pek çok konuda netlik kazandı. Nihayet 2020 DGS tercih kılavuzu, ÖSYM tarafından yayınlandı ve tercih süreci başladı. Peki, DGS tercih kılavuzu nasıl ve nereden görüntülenir?

İşte, 2020 DGS Tercihleri Hakkında Merak Edilenler

Ön lisans programlarından mezun olacak ya da mezun olan adayların, mezun olma durumuna göre hangi lisans programlarını tercih edebileceklerine Tablo-2'de yer verilmiştir. Tablo-2 toplamda üç bölümden meydana gelmektedir. Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2'nin tüm bölümlerinin dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Açık öğretim lisans programlarına yerleştirilmek isteyen adaylar için, bu programlar da tercih listesinde zorunlu olarak yer almaktadır. Adayların, tercihlerini yalnızca bu tablolarda verilen ilgili alanları göz önünde tutarak Tablo1'deki lisans programlarından yapmaları gerekiyor. Tablo-2'de de adayların, ön lisans alanı bulunarak hangi alanlardaki lisans programları için tercih yapabileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz olacaktır.

Tercih süresi içinde tercihlerde değişiklik yapılabilecektir. Aday yapmış oldukları ercihlerinde değişiklik yapmak istediklerinde, bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen veya bütünüyle iptali vb. Değişiklik taleplerini içeren dilekçelere işlem yapılmayacaktır.

 

Ön Kayıt Başvuru Formu Avantajlı online ön kayıt için formu doldurun,sizi arayalım.