SPL Sınavı Ne Zaman?

SPL (SPK) sınavı sermaye piyasasında çalışmak isteyen fakülte mezunlarının katılım sağlamak zorunda olduğu bir sınav uygulamasıdır. Sermaye piyasasında üst konumda iş bulmak ve hem özel hem de kamu kurumlarında daha üst düzeyde çalışabilmek için SPL sınavından başarılı bir ortalama almak oldukça önemlidir. SPL sınavına katılım sağlayarak mesleki alanda yeterlilik dereceniz tespit edilir ve sermaye piyasasında personel, yönetici, değerleme uzmanı, kredi derecelendirme uzmanı, türev araçlar uzmanı ve kurumsal yönetim derecelendirme uzmanı gibi konumlarda görev alabilirsiniz. SPL (SPK) sınavından başarılı bir ortalama alan kişiler SPK’ya bağlı olarak bulunmakta olan tüm kurum ve kuruluşlarda çalışma yetkisine otomatik olarak sahip olmuş olurlar. 2021 yılında gerçekleşecek olan SPL sınav tarihleri belli oldu. 2021 SPL sınavı için başvuru tarihleri 17 Mayıs 2021 ile 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında gerçekleşmişti. SPL sınav tarihlerinin ise 03 Temmuz 2021 ile 04 Temmuz 2021 tarihleri arasında gerçekleşeceği duyurusu paylaşıldı.

SPL Sınavına Katılım Şartları

SPL sınavına katılım sağlayabilmek için birtakım koşullar bulunmaktadır. SPL sınavına katılım sağlayabilmek için ilk ve en önemli kural sınava katılım sağlayacak olan adayın en az lise mezunu olması zorunluluğudur. Bunun yanı sıra SPK Düzey 1 Lisansı ve Konut Değerleme Lisansı almak isteyen adaylar için en az lise ya da üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinden mezun olma şartı zorunlu tutulmaktadır. Diğer lisanslar için 4 yıllık üniversite bölümünden mezun olmak ya da son sınıfta okuyor olmak zorunludur. SPL sınavına katılım sağlayabilmek için sermaye piyasalarında herhangi bir kurumda çalışıyor olmanız zorunlu değildir. Sermaye piyasasında hiç görev almamış kişiler de talepleri doğrultusunda sınava katılım sağlayabilmektedir.

SPL Sınavı Lisans Türleri

SPL lisans türleri 9 gruba ayrılmaktadır. Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansı, Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 2 Lisansı, Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 Lisansı, Türev Araçlar Lisansı, Kurumsal Yönetim Derecelendirme Lisansı, Kredi Derecelendirme Lisansı, Konut Değerleme Lisansı, Gayrimenkul Değerleme Lisansı, Bilgi Sistemleri Bağımsız Denetim Sınavı lisans türleri arasında yer almaktadır.

 

Ön Kayıt Başvuru Formu Avantajlı online ön kayıt için formu doldurun,sizi arayalım.