YKS Sonuçları 2022 Ne Zaman Açıklanacak? AYT, YDT, TYT 2022 Üniversite Sınavı YKS Sınav Sonuçları Açıklandı Mı?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince yapılan (ÖSYM) sınavı 81 il ve Lefkoşa'da düzenlenen, 3 milyon 234bin 409 aday sayısı ile rekora giren 2022 YKS sınavı sona erdi. Şimdi ise akılları 2022 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? Sorusu gelmektedir.

2022 ÖSYM takviminde yazan YKS sınav sonuçlarının yayınlanacağı tarihi duyurdu. Bu tarih ise 20 Temmuz 2022’dir. Tüm adaylar YKS sınav sonucunu ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden TC kimlik numaraları ve aday şifrelerini ilgili kutulara girerek öğrenebilmektedir. Şifresini unutan adaylar ise;

ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresini tıkladıktan sonra, sorulan sorulara doğru cevapları verdikleri sürece,  yenisi ücretsiz olarak temin edilmektedir. Ayrıca YKS sınav sonuçları nedir diye bakanlar beraberinde aşağıda listelenen bilgilerde görecekler.

  • Yaptıkları testlerdeki doğru - yanlış cevap sayıları
  • TYT puanı ile başarı sırası
  • Var ise AYT - YDT puanları ile başarı sıraları
  • Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)
  • Yerleştirme puanları ile başarı sıraları

2022 Sınav Sonuçları Nasıl Kullanılacaktır?

YKS'nin Temel Yeterlilik Testi (TYT), Yabancı Dil Testi (YDT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınav sonuçları 20 Temmuz 2022 tarihinde açıklandıktan sonra hesaplanan sınav puan türleriyle öğrenciler istedikleri alanlarından ön lisans ve ya lisans programlarından tercih yapacaklar. 2022 yılında geçerli olan YKS baraj uygulamasının kaldırılması seçim yapacak öğrencilere daha fazla seçenek imkanı sunmuş oldu.

Fakat başarı sırası ile aranan programları başarı sırası en düşük olan adaylar tercih edebiliyor olacaktır. İlgili sınav puanı hesaplanmamış olan adaylar bu puan türleri ile öğrenci alan programlarına tercih yapamayacaklar.

Bu yeni düzenleme ile üniversite sınavına girmiş olan ve puanı hesaplanmamış olan tüm adaylar, üniversite tercihi yapabilecek durumda olacaklar. 2022 yılından itibaren ilgili puan türleri ile sınav puanı hesaplanan bütün adayların, ortaöğretim başarı puanlarına ekleme yapılarak yerleştirme puanı hesaplanacaktır. Tüm adaylar, geride kalan yıllarda olduğu ki gibi sınav başarı puanına ortaöğretim de aldığı başarı puanı eklenerek hesaplanacak. Bu yerleştirme puanı ile puan üstünlüğüne göre yerleşme imkanı bulacaktır.

Ön Kayıt Başvuru Formu Avantajlı online ön kayıt için formu doldurun,sizi arayalım.