YKS Sonuçları Açıklandı MI?

YKS sonuçları için geri sayım devam ederken ÖSYM tarafından yapılan son dakika haber ile YKS sonuçlarının açıklandığı duyuruldu. Lisans ve Ön Lisans eğitimi almak isteyen adaylar için Haziran ayı içerisinde TYT, AYT ve YDT oturumları düzenlenmişti. ÖSYM tarafından yürütülen sınav, yine ÖSYM tarafından açıklanması bekleniyor. Sonuçların açıklanmasının ardından ise tercih işlemleri erişime açılarak adayların tercih etme süreci başlayacak. Tercih işlemleri yapılırken YKS puanları, Üniversitede ki taban ve tavan puanları ve branş sıralamasına göre gerçekleştirilecek. TYT sonuçları ile AYT sonuçları bu esnada oldukça önem arz ediyor. Peki, 2023 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS sonuçları açıklandı mı? Üniversite sınavı sonuçları ÖSYM tarafından Takvime göre açıklandı. İşte, YKS, AYT, TYT ve YDT 2023 sonuçları hakkında ayrıntılı bilgi….

2023 Haziran ayı içerisinde 3 oturum olacak şekilde düzenlenen YKS sonuçları için belirlenen tarihe sayılı günler kaldı. TYT, AYT, YDT olacak şekilde bu 3 oturuma katılan Öğrencinin en çok merak ettiği sonuçların açıklanmasına az kaldı. Tercihler sonuçların açıklanmasından sonra başlayacak olan YKS sonuçlarının açıklanması bekleniyor. Büyük bir heyecan içinde bekleyen öğrenci adaylar, ÖSYM’den gelecek haberi bekliyor.

 

2023 YKS Maratonu

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen ve sunulan Sınav Takvimine göre, Üniversite sınavı olarak geçen YKS sınavı 3 oturum olacak şekilde 17-18 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirildi.

  1. Oturum temel yeterlilik testi sınavı (TYT) : 17 Haziran 2023 Cumartesi günü 120 soru, 165 dakika
  2. Oturum alan yeterlilik testi (AYT) : 18 Haziran 2023 Pazar günü 160 soru, 180 dakika
  3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) : 18 Haziran 2023 Pazar günü 80 soru, 120 dakika olacak şekilde düzenlendi.

 

YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

YKS sonuçlarının erken açıklanması beklenirken ÖSYM sınav takviminde sonuçların 20 Temmuz 2023 tarihinde açıklanacağı kayıtlarda belirtiliyor. Sonuçların açıklanmasının ardından tercihler başlayarak YKS’ye girenleri büyük merak içinde. Aynı zamanda Temmuz ayı sonuna kadarda tercih işlemlerinin tamamlanması bekleniyor.

Ön Kayıt Başvuru Formu Avantajlı online ön kayıt için formu doldurun,sizi arayalım.