2020 Dgs Kaç Sorudan Oluşuyor? DGS Soru Sayısı

2020 Dgs Kaç Sorudan Oluşuyor?

 

Çin’de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs sebebiyle ülkemizde eğitim öğretim 2019 2020 yılında uzaktan eğitimlerle tamamlandı. Merakla beklenen ÖSYM sınavları da pandemi nedeniyle güncellendi. Ön lisans adaylarının lisans eğitimi tamamlamaları amacıyla yapılan DGS(Dikey Geçiş Sınavı) ise 9 Ağustos 2020 tarihinde saat 10:15’te yapılacak.
   
DGS de Soru Sayısı ve Verilecek Süre
    
Başvuruları tamamlanan sınavda adayların merak ettiği dgs soru sayısı ile ilgili bilgilerde ÖSYM’nin yayınlamış olduğu kılavuzda netleşti. Adaylara  60 sayısal ve 60 sözel yetenek olmak üzere toplam 120 soru sorulacak.

Adayların sayısal ve sözel akıl yürütme becerilerini ölçecek olan sınavda sorular ön lisans becerilerini değerlendirecek nitelikte olmayacak. Sınav için adaylara ayrılan süre ise 150 dakika. Adayların merakla beklediği soru sayısında ve sınav süresinde pandemi sebebiyle herhangi bir değişikliğe gidilmedi.
   
DGS Puanları Nasıl Hesaplanır?
     
Adayların verdiği cevaplara göre doğru cevapladıkları sorulardan yanlış cevapladıkları puanların dörtte biri çıkarılarak elde edecekleri ham puanlar standart sapma puanları da hesaplanarak oluşturulacak. 0,5 ham puan alan öğrencilerin ise puanları hesaplanmayacak.
   
Sayısal ve Sözel Yetenek Konuları  
     
Adaylara  sözel bölümde Paragraf, Sözcükte Anlam, Cümlede Anlam, Anlatım Bozukluğu ve Sözel Mantık olmak üzere 60 soru sorulacak. Sayısal bölüm ise cebir ve geometri olarak iki bölüm halinde oluşturuluyor. Cebir bölümünde dört işlem bilgisi, basamak kavramı problemler, üslü ve köklü sayılar, denklemler gibi cebirsel konular ile açılar, üçgenler, dörtgenler, çokgenler, simetri ve analitik gibi geometri konularıyla ilgili sorular yöneltilecektir. Adayla şimdiden başarılar…