Kaymakamlık Kursu

İlçenin genel idaresinden sorumlu olarak bilinen kaymakam hükümetin temsilcisidir. Kaymakamlar valinin talimatları doğrultusunda hareket ederek bu talimatları uygulamakla görevlidir. Bunun yanı sıra ilçenin her türlü gidişat ve durumunu denetlemekte ve yönlendirmekle görevli bulunmaktadır.  Büyük bir sorumluluk gerektiren bu işe girişmek için öncelikle kaymakamlık sınavından başarılı bir şekilde geçerek mülakatları tamamlamak gerekir. Kaymakamlık kursuna katılım sağlayacak olan adaylar kaymakamlık sınavına daha kolay, daha pratik ve daha bilinçli bir şekilde hazırlanmaktadır. Online kaymakamlık kursu üzerinden de sınavlara hazırlanabilir, daha önceden çıkan sorular ile pratikler yapabilir ve deneme testleri ile bilgilerinizi test edebilirsiniz.

Kaymakamlık sınavı 100 sorudan oluşmaktadır ve başarılı olabilmek için ise en az 70 puan almak zorunlu tutulmaktadır. Kaymakamlık kurslarında önceki dönemlerde çıkan sınav soruları da göz önünde bulundurularak adaylara her türlü hazırlık için gerekli destek sağlanmaktadır ve kaymakamlık sınav konuları eğitmenlerimiz tarafından detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.


Kaymakamlık Sınavına Kimler Katılım Sağlayabilir?
Kaymakamlık sınavına katılım sağlayabilmek için öncelikle üniversite mezunu olmak zorunludur. Kaymakamlık sınavına giriş yapabilmek için KPSS şartı aranmazken
Yurtiçi ve denkliği Yüksek Öğrenim Kurulu (YÖK) tarafında kabul gören Yurt dışındaki Üniversitelerin Hukuk, İktisadi ve İdari bilimler, Siyasal Bilgiler ve Dengi  Fakültelerin;  Hukuk, Siyaset Bilimi, Kamu Yönetimi, İşletme, İktisat, Uluslar Arası İlişkiler, Finans ve Maliye, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Psikoloji Sosyoloji bölümlerinde mezun olanlar kaymakamlık sınavına başvuruda bulunabilirler.

Yurtiçi ve denkliği Yüksek Öğrenim Kurulu (YÖK) tarafında kabul gören Yurt dışındaki Üniversitelerin Sosyal Bilimler Fakülteleri,  Mühendislik Fakültelerinde, Tarih Bölümlerinde mezun olan adaylarda Kamu yönetimi, Siyaset Bilimi, Uluslar Arası İlişkiler, Hukuk ve İktisat alanlarında Yüksek  Lisans yapmış adaylarda kaymakamlık sınavına başvuruda bulunabilirler.

Bu bölümlerin dışında mezun olan adaylar kaymakamlık sınavına başvuruda bulunabilmeleri  için Yüksek Öğrenim Kuruludan  (YÖK) eşderlik  belgesi almaları gerekmektedir. Kimler eşdeğerlik belgesi alabilir. Yukarda yazılan bölümlerin müfredatına yüzde seksen oranıda dersleri benzerlik gösteren bölümlerde mezun olan adaylar eşdeğerlik belgesini alabilirler.

Bunun yanı sıra kaymakamlık sınavı için 35 yaşını doldurmamış olmak da şart koyulmaktadır. Kaymakamlık sınavına başarılı ve bilinçli bir şekilde hazırlanmak için kaymakamlık kursuna başvuruda bulunabilir, başarı oranınızın artması konusunda uzman öğretmen kadrolarından destek alabilirsiniz. Kaymakamlık kursu 2020 yılında en güncel kaynaklar ile adaylara eğitim sunmaktayız.

Kaymakamlık Staj Süreleri
Kaymakam adaylığı staj devresi adı altında zorunlu tutulan staj süreleri vardır.  Bunlar ise sırası ile İl Merkez stajı 1 ay, Bakanlık Merkez stajı-1-3 ay, Kaymakam Refikliği stajı 1 ay, Mülkiye Müfettişi Refakatinde Teftiş stajı 1.5 ay, Bakanlık Merkez stajı-2 4 ay, Yurt dışı stajı 12 ay, Milli Güvenlik stajı 1.5 ay, Kaymakam Vekilliği stajı 8 ay ve Kaymakamlık Kursu 4 ay şeklinde süreci kapsayarak gerçekleşmektedir. Kaymakamlıkta özlük hakları kişi kendini iyi bir şekilde geliştirdiği sürece oldukça iyidir. Üst kademe görevlere yükselebilen kaymakamlık, tamamen kişinin çalışma performansına bağlı olarak geliştirilebilmektedir.


Kaymakamlık Kursu Ücretleri
Kaymakamlık kursu İstanbulda Örgün ve tüm Türkiyede ise online olarak kaymakamlık Sınavına sizlere en güncel kaynaklar ve alanında uzman öğretmen kadrosu ile hizmet sunmaktayız. Kaymakamlık Kurslarımızdan  Örgün ve Online kaymakamlık  sınavına profesyonel kadro ve yayınlarımızla  hazırlanın. Kaymakamlık kursu ücretleri ders saatine göre de değişim göstermektedir. Sizi tamamen kaymakamlık sınavı ve mülakatana hazırlayan kaymakamlık kurslarımızla  sınırsız desteğimizle sizlerin her türlü sorunlarınıza çözüm sunmaktayız. Kaymakamlık Sınavlarına hazırlanırken İstanbul Akademinin tecrubeli akademik ve rehber kadrosu sizde kariyerinizin zirvesine ulaşacaksınız.