Kaymakamlık Sınavı Giriş Şartları

Kaymakamlık sınavına giriş yapabilmek için öncelikle 35 yaşını doldurmamış olmak ve üniversite mezunu olmak gereklidir. Kaymakamlık sınavına giriş yapabilmek için adaylardan KPSS şartı aranmazken siyasal bilgiler, hukuk, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile bunlara denkliği bulunmakta olan Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki en az dört yıl süreli fakültelerden mezun olmak şart koşulmaktadır. Sınava katılım sağlayabilmesi için adayların sınav başvuru işlemlerini başvuru merkezlerinin yanı sıra bireysel olarak internet sitesi aracılığı ile ÖSYM’nin resmi internet adresi üzerinden TC kimlik numaraları ve aday şifreleri ile giriş sağlayarak ya da mobil uygulamalarından gerçekleştirebilmektedir. Başvuru işleminin gerçekleştirilmesinin ardından başvurunun tamamlanabilmesi için sınav ücretinin yatırılması zorunludur.

Kaymakamlık Staj Süreleri

Kaymakam olmak isteyen adayların kaymakamlık sınavını başarılı bir şekilde tamamlamalarının ardından staj devresi adı altında zorunlu tutulan staj süreleri bulunmaktadır. Bunlar ise sırası ile İl Merkez stajı 1 ay, Bakanlık Merkez stajı-1-3 ay, Kaymakam Refikliği stajı 1 ay, Mülkiye Müfettişi Refakatinde Teftiş stajı 1.5 ay, Bakanlık Merkez stajı-2 4 ay, Yurt dışı stajı 12 ay, Milli Güvenlik stajı 1.5 ay, Kaymakam Vekilliği stajı 8 ay ve Kaymakamlık Kursu 4 ay olmak üzere farklı süreç ve aşamaları kapsayarak gerçekleşmektedir.

Kaymakamlık Sınav Soruları

Kaymakamlık sınav soruları toplamda 100 adet sorudan oluşmaktadır. Kaymakamlık sınavına hazırlanırken geçmiş dönem sınavlarında çıkan sorular üzerinde durmak başarı şansını arttırma konusunda büyük fayda sağlayacaktır. 70 puan, sınavdan başarılı olarak geçmiş sayılmak için en düşük puan ortalaması olarak belirlenmektedir. Kaymakamlık sınavı için özel olarak eğitim vermekte olan kurslara katılım sağlayarak kaymakamlık sınavına daha bilinçli ve daha pratik bir şekilde hazırlanarak sınav başarı ortalamanızın yükselmesine büyük oranda katkı sağlayabilirsiniz. Kaymakamlık kursları en güncel kaynaklar üzerinden eğitim sunarak bol soru çözümü ve deneme testleri ile sizi sınava büyük bir titizlik ile hazırlamaktadır. Kaymakamlık kursu fiyatları ise alınan eğitimin saatine, süresine ve kuruma göre değişim gösterebilmektedir.