ALES Başvuru Tarihleri

Ales başvuru tarihleri 2020 yılı içinde belirlenmiştir. ALES yani Akedemik Personel ve Lisanüstü Eğitim Giriş Sınavı için heyecan adaylar için başlamış durumda. 3 Mayıs tarihinde  yapılması planlanan ALES sınavı için başvurular da başlamış durumunda. 13 Mart ile 23 Mart arasında ALES başvuruları alınacak. ALES sınavı 1 sınav sonuçlarının açıklanma zamanı 28 Mayıs gibi olacaktır. ÖSYM internet adresinden adaylar sonuçlarını görebileceklerdir. ALES 2 sınavı ise 20 Eylül 2020 tarihinde olacaktır. Sınav sonuçlarının açıklanma zamanı ise 15 Ekim 2020 tarihindedir. Adaylar 2. ALES sınavının sonuçlarını da yine elektronik ortamdan ÖSYM adresinden öğrenebileceklerdir.

 

ALES Sınavında Kaç Soru Sorulmaktadır?

Akedemik Personel ve Lisanüstü Eğitimi Giriş Sınavına girecek olan öğrenciler için 50 sayısal 50 de sözel olmak üzere toplam da 100 soru sorulmaktadır. Öğrencilerin tüm soruları cevaplamaları için toplam 150 dakika kadar zamanları bulunmaktadır. Bu süre zarfı içinde adaylar sorularını cevaplamak durumundadır. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra 5 yıl kadar süre ile bu sınav puanı adaylar için geçerli olabilecektir. Adaylar yeterli sayıda soruyu doğru cevaplayınca bu sınavdan başarılı olabilecektir. Adayların sınavda verimli olabilmeleri için önceden sorulara hakim olması ve yeterli çalışmayı göstermiş olmaları gerekir. Adaylar sınava yeterli düzeyde hazırlandıkları takdirde sınavdan istenilen performansı en iyi şekilde elde edebilirler. Aksi takdirde tekrar sınava girmek durumunda kalabilirler.

 

ALES Sınavı Giriş Belgeleri Nelerdir?

ALES sınavı için başvurular internet üzerinden ya da başvuru merkezlerinden yapılabilir. Adayların ÖSYM’de geçerli fotoğrafları varsa buradan adaylar başvurularını kolayca yapabilirler. Geçerli bir resimleri olmayan adaylar ise başvurularını herhangi bir başvuru merkezlerinden de yapabilirler. Her dönem için yatırılması gereken sınav ücretleri bulunmaktadır. Başvuru ücretleri ÖSYM başvuru kılavuzlarında yer almaktadır. Adaylar ÖSYM adresine girerek hangi dönem ne kadar ücret yatırmaları gerektiğini öğrenebilirler. Başvuru için gerekli işlemler tamamlandığında ve ücret yatırıldığında ALES sınavı için başvurunuz olumlu şekilde sonuçlanmaktadır. Başvuruların kabul edilmesi için başvuru ücretlerinin mutlaka yatırılması gerekir. Başvuru ücretini yatırmayan adayların başvuruları iptal edilecek ve dolayısıyla sınava giremeyeceklerdir.

Ön Kayıt Başvuru Formu Avantajlı online ön kayıt için formu doldurun,sizi arayalım.